O ceremoniale picia kawy można powiedzieć wiele. Każdy kraj ma swój własny, można jednak wymienić cztery główne zasady, które pozostają niezmienne. Warto bliżej się im przyjrzeć, aby uniknąć towarzyskiej gafy. Zatem nie należy: – prostować małego palca w czasie unoszenia filiżanki do ust, -maczać ciastek w kawie, chyba że jest się w nieformalnym towarzystwie, – zostawiać łyżeczki w filiżance, po jej użyciu trzeba ją odłożyć na spodek, – schładzać kawy używając do tego lodu wyciągniętego ze szklanki z wodą.

 

A jak wygląda ceremoniał picia kawy w niektórych krajach?

 

Włochy – tam pije się kawę zawsze po posiłku, nigdy przed albo w trakcie. Wyjątkiem jest espresso pite bez mleka. Uważa się za niegrzeczne zamawianie espresso na wynos. Pije się je jednym łykiem jak „shot” w barze. Z kolei Capuccino pije się tylko rano, nigdy po posiłku. Czasami do kawy dodaje się likier.

Włosi do kawy podają szklankę wody, która ma za zadanie oczyścić podniebienie i usta z innych smaków.

 

Francja – rankami pija się tu “cafe au lait” z szerokiego kubka aby móc w nim maczać krosanty (już wiemy, że to niezgodne z etykietą, ale cóż, co kraj to obyczaj). Kubek trzyma się obydwiema rękami. Kawa zazwyczaj jest serwowana po deserach. Nie zamawia się kawy smakowej (przyprawionej), ani z bitą śmietaną, czy też filtrowanej.

 

Hiszpania – Hiszpanie (i Portugalczycy) piją kawę zwaną „cortado” na bazie espresso. Zazwyczaj dodaje się do niej trochę ciepłego mleka aby zniwelować cierpki posmak kawy. Hiszpanie piją ją na śniadanie i podczas „la merienda” (przerwa na kawę i małą przekąskę), przeważnie po sjeście.

 

Turcja – tam czarna, mocna, gorąca kawa podawana jest po posiłkach wraz z tradycyjnymi tureckimi słodkościami. Nie należy zamawiać kawy podwójnej bo jest ona bardzo mocna. Jeśli dalej chce się pić należy zamówić wtedy herbatę. Cukier dodaje się do kawy podczas jej parzenia nigdy po. Po wypiciu fusy z kawy używane są do przepowiadania przyszłości.

 

Bośnia – przygotowanie kawy jest podobne do tureckiego. Jest przygotowywana w specjalnym garnuszku zwanym dzezva, podaje się ją z kostkami cukru, rachatłukum oraz ze szklanką wody. Należy ugryźć kawałek cukru umieścić go pod językiem i dopiero wtedy pić kawę, pozwalając aby cukier sam rozpuścił się w ustach.

 

Wietnam – kawę pija się tam mocną i gorącą, przygotowuje się ją w specjalnym zaparzaczu „phin”. Podaje się ją ze słodkim skondensowanym mlekiem i lodem.

 

Etiopia – kawa jest tradycyjnym, narodowym napojem. Picie kawy jest rytuałem trwającym ponad godzinę. Najpierw do małych kubków wsypuje się cukier a potem zalewa się go roztworem z kawy i wody. Kawa jest podawana w trzech rundach zwanych: awol, tona i baraka. Należy ją pić bardzo powoli a przed jej posmakowaniem należy powdychać przez chwilę kawowy aromat.

 

Stany Zjednoczone – kawa jest tu serwowana w większości na wynos. Służąca bardziej jako zastrzyk energii na rozpoczęcie pracowitego dnia. Wiele osób postrzega kawiarnie jako miejsce dostępu do darmowego internetu i gdzie w spokoju mogą trochę popracować „poza biurem”. Jeśli chcesz zamówić tradycyjną amerykańską kawę tak jak robią to miejscowi, użyj zwrotu: „cuppa Joe”.

 

Jest jeszcze wiele innych rytuałów pica kawy, niestety nie da się umieścić tutaj ich wszystkich. Już to świadczy o tym, że kawa nie jest zwykłym napojem, który wypija się jedynie za biurkiem w pracy.

Do wszelkich rytuałów polecamy pyszną, wyśmienitą gatunkowo kawę Superb Anitoxidant Coffe z Living Good Coffe. Powstała na bazie ziaren ekskluzywnej Arabiki. Przechodzi ona przez specjalny proces wypalania, który pozwala na zachowanie jakości naturalnej, organicznej kawy co uwypukla jej wspaniały smak i aromat przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich substancji odżywczych i zdrowotnych.

 

 

Zapraszamy wszystkich do zakupów i sprawdzenia naszego sklepu i naszej wyjątkowej kawy: http://www.livinggoodcoffee.net/super-kawa-sklep-online/

Jeśli chcesz otrzymywać informację na temat nowości, promocji i konkursów możesz zostawić swoje dane tutaj: http://www.superkawa.com/contact/