W domu?! Niemożliwe. A jednak!

Wielu z nas zazwyczaj w biegu i w codziennej krzątaninie zaparza kawę “byle jak”, po prostu zalewając ją gorącą wodą, dodając mleka i cukru – i już. A jeśli chcemy porozkoszować się filiżanką naprawdę wyśmienitej kawy, idziemy do kawiarni, przekonani, że nie jesteśmy w stanie zrobić porównywalnie wybornego napoju. Tymczasem, drodzy kawosze, to przekonanie jest błędne! Wbrew temu, co się powszechnie uważa, jesteśmy w stanie zaparzyć w domu naprawdę pyszną kawę, nie odbiegającą jakościowo od tej serwowanej w najlepszych nawet kawiarniach.

Parzenie kawy to rytuał. Jest w tym coś magicznego. Jest kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać, aby w warunkach domowych zaparzyć idealną kawę. Potrzebne nam będzie kilka składników.

 

Dobrej jakości ziarna kawowe.

To najważniejszy składnik idealnego naparu. Jeżeli chcemy przygotować perfekcyjną filiżankę kawy, możemy od razu zapomnieć o kawach rozpuszczalnych – to po prostu zupełnie inna kategoria kaw. Najlepiej sprawdzi się znakomita jednolita kawa arabica. W szczególności jest tu godna polecenia kawa Superb Antioxidant Coffee firmy Living Good Coffee.  Jest ona polecana ze względów smakowych jak i zdrowotnych. Przez to że jest wypalana nowoczesną, w pełni ekologiczną metodą, kawa ta jest bardzo aromatyczna o głębokim smaku przy zachowaniu pełnej jakości typowej dla naturalnej, organicznej kawy. To pozwala na pozbycie się smaku goryczki i zachowaniu maksymalnej ilości antyoksydantów i wartości odżywczych kawy.

Gdy kawa ziarnista jest już zakupiona mielimy ją tuż przed zaparzeniem, aby jak najwięcej ukrytego w ziarnach aromatu i specyficznego smaku kawy trafiło do naszej filiżanki. Resztę kawy odpowiednio zabezpieczmy przed utratą aromatu. Ziarna należy przechowywać w chłodnym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu i zużywać tylko tyle, ile jest potrzebne do przygotowania bieżącej porcji kawy.

 

Dobry ekspres do kawy.

Niektórzy powiedzieliby, że to podstawa, jednak nie ukrywajmy – nie wszystkich stać na wysokojakościowe ciśnieniowe maszyny do espresso. W rzeczywistości jesteśmy w stanie zaparzyć doskonałą kawę używając zwykłego ekspresu przelewowego lub kawiarki. Możemy też pokusić się o poeksperymentowanie i po prostu ugotować kawę, na modłę turecką i arabską. Jeżeli używamy ekspresu ciśnieniowego lub kawiarki, musimy pamiętać o odpowiednim sposobie zmielenia kawy – do kawiarki wsypujemy kawę średniej grubości, natomiast do ekspresu ciśnieniowego wybieramy kawę zmieloną drobno.

 

Woda.

Woda jest istotnym czynnikiem, który może całkowicie zmienić smak naparu. Idealnie byłoby przygotować napar z niskozmineralizowanej i pozbawionej smaku wody źródlanej lub takiej ze studni głębinowej, tak jak to robią koneserzy. W domowych warunkach warto wodę do kawy oczyścić przepuszczając ją przez filtr węglowy. To pozwoli na pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń i obcych substancji, które mogłyby wpłynąć na smak kawy. W zależności od sposobu parzenia warto pamiętać, aby używać zimnej wody, a doprowadzając ją do wrzenia, zatrzymać się przy 97°C (206.6°F) i taką użyć do zaparzenia kawy. Ważne są również oczywiście proporcje – jednak ostatecznie stosunek wody do kawy, warunkujący moc naparu, jest kwestią indywidualnego gustu.

 

Podawanie kawy.

Tu nie ma idealnego sposobu. Podawaj tak, jak lubisz najbardziej. Polecamy filiżanki z wysokiej jakości cienkiej porcelany, najlepiej podgrzane przed nalaniem kawy. Dzięki temu kawa tak szybko nie wystygnie. Kawowi konserwatyści twierdzą, że najlepsza kawa to taka bez cukru, mleka i dodatków. Wtedy najlepiej czuć smak i głębię aromatu konkretnego rodzaju kawy. Za podstawę każdej kawy warto przyjąć mocne espresso i dodawać wodę i mleko w dowolnej objętości. Kawę można urozmaicić na wiele sposobów: mlekiem, śmietanką, dodatkami (kardamon, smakowe syropy, przyprawy itp.).

 

A teraz, moi drodzy… kawiarki w dłoń i do dzieła!