W obecnych czasach zakup dobrej kawy stanowi duże wyzwanie. Producenci zasypują nas swoimi ofertami utrzymując, że właśnie ta konkretna kawa jest najlepsza.

 

W czasach globalizacji i ogólnego nastawienia na zysk potężne firmy, w tym produkujące kawę, zapominają w rzeczywistości o ludziach, którzy z założenia powinni być priorytetem – to oni są przecież ostatnim ogniwem tego wielkiego łańcucha.

Produkuje się dużo, szybko i tanio, a potem ubiera się to w piękne opakowania i podaje na tacy konsumentowi. Na szczęście są jeszcze produkty, które nie zostały stworzone tylko przez księgowych, lecz przez pasjonatów dobrego smaku, zapachu czy aromatu…

 

Kawa organiczna jest jednym z takich produktów. Hodowana jest z reguły tam, gdzie panują doskonałe warunki klimatyczne, sprzyjające jej naturalnemu rozwojowi.

 

Uprawiana jest bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych oraz sztucznych nawozów, użyźniana tylko naturalnym kompostem i nawozami zwierzęcymi, a płodozmian sprawia, że ziemia, na której uprawia się ją, nie wyjaławia się. Kawa organiczna pozyskiwana jest najczęściej tzw. metodą suchą – ziarna po zebraniu suszone są w słońcu. Sam sposób uprawy pozwala naturalnie dojrzewać kawowcom w cieniu drzew – to sprawia, że roślina może rozwijać się bez ryzyka przedwczesnego wysuszenia przez słońce. Późniejszym efektem takich działań jest smak i aromat parzonej kawy – niezwykle bogaty i całkowicie niepowtarzalny. Uprawa organiczna w przeciwieństwie do plantacyjnej jest też bardzo ważna dla ochrony środowiska, ponieważ dzięki niej ogranicza się m.in. wycinanie lasów tropikalnych i nie ingeruje w środowisko naturalne.

 
Dokładne wymogi dotyczące certyfikowania kaw organicznych są zależne od kraju, w którym sprzedawany jest dany produkt – te najbardziej podstawowe to:


1.
Maksymalne ograniczenie używania środków chemicznych podczas wytwarzania i przetwarzania.
2.
Hodowla/uprawa na terenie wolnym od środków chemicznym przez określoną ilość lat (minimum 3 lata wstecz).
3.
Fizyczne oddzielanie produktów organicznych od produktów niecertyfikowanych podczas przetwarzania, pakowania i transportu, aby nie doprowadzić do skażenia produktu.
4.
Prowadzenie dokładnej dokumentacji dotyczącej sposobu wytwarzania danego produktu.
5.
Częste kontrole jakości.

 

Organiczne plantacje stosują najczęściej tzw. uprawę w cieniu, czyli ochranianie kawy przed nadmiernym słońcem poprzez obsadzanie terenu plantacji większymi roślinami. Dzięki temu tworzą się naturalne ekosystemy leśne, stanowiące nierzadko spory procent zalesienia danego państwa (np. w Gwatemali zacienione plantacje stanowią około 6,5 % lasów całego kraju). Taka metoda uprawy w naturalny sposób przyczynia się do ochrony i rozwijania naturalnego środowiska – na plantacjach znajduje schronienie wiele gatunków roślin i zwierząt, co bywa dodatkowo pomocnym  przy wytwarzaniu takiej kawy. Największym dostawcą  kawy certyfikowanej jako organiczna jest Peru, a zaraz po nim Meksyk i Etiopia.
Kawowiec jest rośliną bardzo wrażliwą i każdy bodziec  z jego otoczenia czy też dostarczany mu pierwiastek chemiczny ma wpływ na ostateczny smak wytworzonego z jego ziaren naparu. Stąd można łatwo wywnioskować, że i wszelki nawóz czy pestycyd zastosowany na plantacji kawy znajduje swoje odbicie w ostatecznym bukiecie smakowym naparu kawowego.


Kupując kawę organiczną możemy być pewni, iż to, co pijemy, jest prawdziwym smakiem kawy a nie jego obrazem zniekształconym przez niechciane dodatki.

 

Godnym przedstawicielem tego rodzaju kawy jest organiczna kawa firmy Living Good Coffee, a w szczególności jej najnowszy produkt-osiągnięcie Superb Antioxidant Coffee.

Kawa ta jest poddawana opatentowanemu procesowi zdrowego palenia kawy (Healthy Roast). Proces ten ostrożnie pozyskuje antyoksydanty z zielonych, organicznych, (nie palonych), ziarenek kawy i wprowadza je z powrotem w końcowym etapie palenia.

Metoda ta pozwala zachować pełną jakość naturalnej, organicznej kawy co uwypukla jej wspaniały, głęboki smak i aromat, a przy tym pozwala zachować w stanie nienaruszonym większość antyoksydantów (jest ich 6 razy więcej niż w pozostałych rodzajach kawy) oraz wszystkie substancje odżywcze.

 

Dla miłośników naszej planety i ekologii ważny też będzie fakt, iż kawa ta pochodzi z czystych ekologicznie,  słonecznych plantacji na Kostaryce, gdzie dzięki wspaniałemu klimatowi rosną najlepsze gatunki kawy na świecie. Metody jej zbierania są zgodne z normami Fare Trade, co także przyczynia się do jej wysokiej jakości.

 

Odpowiedź na pytanie czy warto kupować tę kawę organiczną nasuwa się sama…