Czym są Antyoksydanty

Antyoksydanty, inaczej nazywane przeciwutleniaczami, to związki usuwające z organizmu człowieka nadmiar wolnych rodników. Spowalniają procesy starzenia organizmu oraz zapobiegają rozwojowi chorób określanych jako cywilizacyjne. Do antyoksydantów zaliczmy witaminę A, E i C, karotenoidy (na przykład beta-karoten, zeaksantyna), bioflawonoidy, niektóre składniki mineralne, na przykład cynk i selen, a także związki, takie jak koenzym Q.

Działanie antyoksydantów

Antyoksydanty (przeciwutleniacze) mają duży wpływ na wygląd ciała, samopoczucie i funkcjonowanie różnych układów organizmu człowieka. Ich główną funkcją jest neutralizacja wolnych rodników, które gromadząc się w tkance tłuszczowej, spowalniają lub nawet hamują proces odchudzania oraz przyczyniają się do starzenia się organizmu. Wolne rodniki są również odpowiedzialne za powstawanie wielu chorób, w tym nowotworów, cukrzycy, zapalenia wątroby, miażdżycy. W każdym organizmie występują wolne rodniki, jednak to ich ilość decyduje o ich niebezpieczeństwie. Zalecam zatem spożywać produkty bogate w antyoksydanty, które zabezpieczą przed wieloma schorzeniami.
Podstawowym zadaniem przeciwutleniaczy jest ochrona organizmu człowieka przed stresem oksydacyjnym. Stres oksydacyjny to taki stan organizmu, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy wytwarzaniem wolnych rodników , a ich zwalczaniem przez przeciwutleniacze. Wolne rodniki powodują uszkodzenia błon komórkowych, a także DNA i białek wchodzących w skład enzymów. W przypadku znacznego niedoboru antyoksydantów przedłużający się stres oksydacyjny może przyczynić się do rozwoju wielu chorób, na przykład miażdżycy, chorób serca, udarów mózgu, nowotworów, cukrzycy, zwyrodnienia plamki żółtej oraz do przyspieszenia procesów starzenia organizmu. Wolne rodniki produkowane są w każdej komórce podczas procesu oddychania komórkowego,jednakże przyczynami powstania stresu oksydacyjnego są na przykład zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie, palenie tytoniu, stany zapalne w organizmie, dieta uboga w antyoksydanty, a także spożywanie żywności zawierającej konserwanty, pozostałości pestycydów i metale ciężkie. Przeciwutleniacze są skuteczną bronią przeciwko wielu schorzeniom. Zmniejszają ryzyko miażdżycy oraz chorób układu krążenia. Neutralizują skutki działania karcinogenów, a tym samym chronią przed chorobami nowotworowymi. Ponadto zmniejszają niekorzystne działanie na organizm zanieczyszczenia środowiska oraz palenia tytoniu. Opóźniają procesy starzenia się organizmu i wystąpienia chorób degeneracyjnych układu nerwowego, m.in. choroby Alzheimera. Chronią także wzrok i zmniejszają ryzyko degeneracji siatkówki oka oraz zwyrodnienia plamki żółtej.

Antyoksydanty w diecie

Antyoksydanty występują naturalnie w komórkach organizmu człowieka głównie w postaci enzymów antyoksydacyjnych i aminokwasów, jednakże bardzo ważne jest codzienne dostarczanie ich z dietą.

Aby uzupełnić dietę w antyoksydanty, można stosować suplementy diety. Oferta rynkowa tych preparatów ciągle się powiększa, zwłaszcza w kategorii suplementów hamujących procesy starzenia i poprawiających urodę. Coraz bardziej popularny w Europie i USA, a także w Polsce staje się trend health & wellness, a co za tym idzie – rośnie popularność stosowania także suplementów diety zaliczanych do kategorii „inside beauty”.

Pomiary Antyoksydantow.

ORAC(Oxygen Radical Absorbing Capasity) jest popularna metoda do pomiaru antyoksydantów w żywnosci,ale to nie wskazuje czy te antyoksydanty są wchłanialne,metabolizowane lub mają jakikolwiek pozytywny wpływ na nasz organizm.

CGA(polyphenol) jest głownym antyoksydantem w kawie i wiemy że jest wchłanialny,metabolizawany I ma wysoce aktywne działanie jako antyutleniacz .

Nasi naukowcy przyjeli pomiary CGA jako metode kontroli jakości do porównywania Super Kawy z innymi najlepszymi kawami na świecie.
Pomiar zawartości CGA(polyphenoli) został wykonany techniką zwana”High Performance Liquid Chromatography (HPLC) i przeprowadzony przez niezależne labaolatorium naukowe.Zatem pomiar poziomu CGA jest ważną metodą wskazującą na ogromne zdrowotne benefity kawy.

Pomimo tego ze kawa jest bardzo bogata w antyoksydanty to tradycyjna metoda jej palenia, która wydobywa z kawy smak i aromat, równocześnie wypala z niej antyoksydanty.
Im mocniejsze palenie tym mniejsze stężenie antyutleniaczy.

wykres1

graphs-02
graphs-01